با 4 تاثیر هاست بر روی سئو آشنا شوید.

تاثیر هاست بر روی سئو چیست؟

بسیاری از صاحبان کسب و کار یا کاربران فردی این انتخاب را انجام می دهند، بدون اینکه بدانند میزبان یا هاستی که برای وب سایت خود انتخاب می کنند چگونه در دراز مدت بر عملکرد سئو آنها تاثیر می گذارد. انتخاب یک شرکت هاستینگ خوب از نظر عملکرد سئو تضمینی، برای مثبت بودن جایگاه ارگانیک شما نیست، اما انتخاب نامناسب آن قطعا بر روی عملکرد سئو سایت شما تاثیر منفی خواهد گذاشت. پس در این مطلب می خواهیم با تاثیر هاست بر روی سئو آشنا شویم. با ما همراه باشید.

تاثیر هاست بر روی سئو چیست؟

انتخاب میزبانی وب چه تأثیری بر وب سایت شما دارد؟

SEO، یکی از جزئی ترین و حرفه ای ترین شاخه های دیجیتال مارکتینگ است. بنابراین اگر یک استراتژی بازاریابی دیجیتال دارید، باید یک برنامه سئو دقیق نیز داشته و از تاثیر هاست بر روی سئو آگاه باشید.

دو حوزه اصلی وجود دارد که انتخاب خدمات هاست یا میزبانی وب سایت شما را تحت تاثیر قرار می دهد:

 1. تجربه کاربری (UX)

عملکرد سرویس میزبانی شما تاثیر مستقیمی بر تجربه بازدیدکنندگان وب سایت شما دارد. صرف نظر از نرم افزار، یک سایت فقط می تواند به اندازه ای که سرور اجازه می دهد خوب باشد.

 1. عملکرد وب سایت

انواع خاصی از وب سایت ها الزامات خاصی از یک ارائه دهنده­یِ هاست دارند. ویژگی های مختلف، پلاگین های سفارشی و غیره، ممکن است به اجزای خاصی نیاز داشته باشد. یک برند تجارت الکترونیک اغلب به چیزهای بیشتری نیاز دارد.

تاثیر سرویس میزبانی شما بر این دو جنبه زمانی واضح تر می شود که به مؤلفه های مربوط به میزبانی در بخش بعدی نگاه کنیم. در پایان مقاله، دقیقا یاد خواهید گرفت که از یک شرکت هاستینگ برای پشتیبانی از عملکرد وب سایت خود چه انتظاراتی داشته باشید.

نحوه ی تاثیر هاست بر روی سئو

انتخاب یک ارائه دهنده­ یِ هاست، تصمیم مهمی است که باید از نظر عملکرد سئو سایت شما، با دقت گرفته شود. مهم نیست که وب سایت شما چقدر خوب است، انتخاب یک سرویس هاست ضعیف می تواند بر سئو سایت شما تاثیر منفی بگذارد. بنابراین یکی از اولین چیزهایی که باید در مورد وب سایت خود در نظر بگیرید این است که آیا هاست بر عملکرد وب سایت تاثیر می گذارد یا خیر!

میتوانید مقاله طراحی سایت در تبریز را نیز مشاهده کنید 

در زیر چند فاکتور کلیدی وجود دارد که باید هنگام انتخاب یک ارائه دهنده میزبانی وب در نظر بگیرید. بیایید آنها را فهرست کنیم:

 1. سرعت بارگذاری صفحه

سرعت بارگذاری صفحه یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر سئو و تجربه کاربر است. گوگل با گنجاندن سرعت بارگذاری صفحه در الگوریتم خود، وب سایت هایی با سرعت بارگذاری بالا را نسبت به صفحات وب کندتر در اولویت قرار می دهد. در حالی که عملکرد سئو سایت شما به عوامل زیادی بستگی دارد، سرعت بارگذاری باید به دقت نظارت شود زیرا با نرخ پرش مرتبط است.

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا سرویس میزبانی یا هاست شما می تواند بر سرعت صفحه تاثیر بگذارد:

 • نوع سرور: خصوصی، ابری، VPS یا اشتراکی (معمولا توصیه نمی شود).
 • سخت افزار: سرعت هارد، حافظه، قدرت پردازش و غیره
 • مکان سرور: هر چه کاربر از سرور شما دورتر باشد، بارگذاری صفحات بیشتر طول می کشد.
 • پهنای باند: سرعت انتقال داده ها بین وب سایت و دستگاه های کاربر چقدر است.
 • ویژگی‌ها: بسیاری از خدمات میزبانی شامل ویژگی‌ها یا افزونه‌هایی برای شبکه‌های تحویل محتوا (CDN) و حافظه پنهان هستند که زمان بارگذاری را برای کاربران در سناریوهای خاص بهبود می‌بخشد.

اگر وب سایتی برای اهداف تجاری دارید، به طور کلی باید از میزبانی مشترک خودداری کنید. زیرا میزبانی اشتراکی به این معنی است که سایت شما روی یک سرور با چندین سایت دیگر قرار دارد. در حالی که این می تواند تهدیدی برای سرعت و امنیت سایت باشد.

 

تاثیر هاست بر روی سرعت بارگذاری صفحه

 1. Uptime / Downtime

مهمترین آزمایش برای وب سرور، خرابی است. خرابی به این معنی است که وب سایت شما در دسترس نیست. شما هرگز نمی خواهید این اتفاق بیفتد، نه؟

در حالی که هیچ وب سایتی نمی تواند 100٪ در برابر خرابی محافظت شود، میزبانی وب، با کیفیتِ پایین دلیل اصلی مشکلات جدی در استفاده آنلاین وب سایت ها است. شرکت ارائه دهنده میزبانی وب شما احتمالا هیچ مشکلی را به شما اطلاع نخواهد داد. به همین دلیل این وظیفه شماست که متوجه جهش های آزاردهنده در زمان، یا Uptime / Downtime سایت خود شوید.

اگر خرابی شما به دلیل عملکرد ضعیف ارائه دهنده میزبانی وب شما است، فورا ارائه دهنده­یِ هاست خود را تغییر دهید. حتی اگر به تازگی برای یک برنامه بلندمدت، با یک شرکت هاستینگ قرارداد بسته اید، این ضرر مالی، کمتر از چیزی است که در دراز مدت به دلیل سئوی ضعیف و کاهش اعتبار وب سایت خود، از دست می دهید.

وقتی صحبت از خرابی به میان می آید، سرویس های میزبانی ابری قابل اعتمادتر هستند زیرا از چندین سرور برای میزبانی و پشتیبان گیری از داده های شما استفاده می کنند. این مسئله به طور قابل توجهی زمان خرابی را کاهش می دهد. به عنوان مثال، اگر یکی از سرورها مورد اصابت صاعقه قرار گیرد، دستگاه دیگر می تواند وب سایت شما را آنلاین نگه دارد.

 

 1. میزبانی وب امن

امنیت میزبانی وب به طور کلی یک عامل بسیار مهم است و تاثیر هاست بر روی سئو را به وضوح نشان می­دهد. قیمت انواع خدمات میزبانی وب با توجه به کیفیت خدمات متفاوت خواهد بود. به عبارت دیگر، اگر کیفیت سرویس هاستینگ حتی در هنگام انتخاب VPS ضعیف باشد، سطح امنیتی مورد نیاز خود را نخواهید داشت.

الگوریتم جستجوی گوگل به گونه ای طراحی شده است که بهترین، سریع ترین، مرتبط ترین و ایمن ترین نتایج جستجو را برای درخواست هایشان به کاربران آنلاین ارائه دهد.

اگر وب سایت شما به عنوان ناامن علامت گذاری شود، سئوی سایت شما ممکن است به دلیل آن آسیب ببیند. برای جلوگیری از این امر می توان اقدامات مختلفی انجام داد، مانند تغییر به HTTPS و انتخاب یک سرویس میزبانی وب سایت که شامل یک طرح امنیتی در بسته­یِ خود است.

 1. موقعیت سرور

وقتی نوبت به مکان داده‌های وب‌سایت شما می‌رسد، گوگل وب‌سایت‌هایی را که به جستجوگر نزدیک‌تر هستند، اولویت می‌دهد. اگر یک کسب و کار محلی دارید، ممکن است لازم باشد شرکت های میزبانی نزدیک را برای وب سایت خود بررسی کنید.

پیشنهاد میکنیم مقاله هاست و دامین چیست را نیز مطالعه نمایید.

وب سایت شما به چه نوع هاست یا میزبانی وب نیاز دارد؟

انتخاب هاستِ مناسب برای کسب و کار شما، بستگی به نوع وب سایت شما دارد. اگر یک برند تجارت الکترونیک جهانی هستید؛ با در نظر گرفتن بازدیدکنندگان، مکان های متعدد و تهدیدات امنیتی، ممکن است درخواست های زیادی از شرکت میزبان خود داشته باشید. لذا نباید تاثیر هاست بر روی سئو را نادیده بگیرید.

اما هر کسب و کاری چنین تقاضاهای بالایی ندارد. اگر وب سایتی دارید که میزان بازدید متوسطی دارد، باید مطمئن شوید که وب سایت شما برای کاربران قابل دسترسی است و برای هر اقدامی که در سایت شما انجام می دهند، بارگذاری سریع و ایمن را ارائه می دهد. درست مانند یک وب سایتِ با کیفیت، میزبانیِ با کیفیت نیز باید نیازهای شما را برای یک وب سایت سریع تر و قابل اعتمادتر برآورده کند.

تاثیر هاست بر روی سئو

مطالب مرتبط
گذاشتن دیدگاه

ایمیل تان را وارد نکرده اید .وارد کردن ایمیل الزامی است