ریدایرکت 301 چیست و چه کاری انجام می دهد؟

ریدایرکت 301 چیست؟

چه بخواهید URL یک صفحه را تغییر دهید یا به یک دامنه کاملا جدید تغییر دهید، در همه این موارد باید 301 آدرس های URL قدیمی را به آدرس های URL جدید هدایت کنید. بسیار خوب؛ این ریدایرکت 301 چیست؟ ما تمام جزئیات را در این راهنما به شما خواهیم گفت.

قبل از اینکه در مورد ریدایرکت 301 صحبت کنیم، در واقع باید بدانیم که ریدایرکت دقیقا چیست. به طور خلاصه، تغییر مسیر به معنای هدایت خودکار بازدیدکنندگان از یک صفحه وب به صفحه وب دیگر است.

اگرچه 5 نوع مختلف مسیریابی وجود دارد، اما در این مقاله بر روی پرکاربردترین انواع مسیریابی تمرکز خواهیم کرد. می‌توانیم آنها را به ‌عنوان تغییرمسیرهای « موقت (302) » و تغییر مسیرهای « دائمی (301) » در نظر بگیریم.

301 شکلی از تغییر مسیر “دائم” از یک صفحه به صفحه دیگر است، بنابراین وقتی از این نوع تغییر مسیر استفاده می کنیم به گوگل می گوییم که تغییر مسیر از یک URL به آدرس URL دیگر قطعی است.

ریدایرکت 301 چیست؟

 

ریدایرکت 301 چه کاری انجام می دهد؟

همانطور که اشاره کردیم، ریدایرکت 301 به گوگل می گوید که ما در حال تغییر قطعی از یک URL  به آدرس URL دیگر هستیم.

پس از اینکه به موتور جستجو نشان داد که در کدام صفحه قرار خواهیم داشت، گوگل متوجه می شود که URL1 اکنون URL2 خواهد بود و بنابراین برابری لینک URL1 را به URL2 ارسال می کند و پس از آن به خزیدن لینک ها از URL2 ادامه می دهد.

ریدایرکت 302 چیست و چه تفاوتی با  ریدایرکت 301  دارد؟

برخی از کارمندان Google خاطرنشان کردند که شرایطی وجود دارد که 301s و 302 را می توان به طور مشابه مدیریت کرد. با این حال، تحقیقات ما نشان می‌دهد که موتورهای جستجو و خزنده‌ها برای استفاده از 301 هنگام تغییر مسیر دائمی URLها، ایمن‌تر هستند.

سایت ها بر اساس پروتکلی به نام پروتکل انتقال ابرمتن (HTTP) اجرا می شوند که نحوه عملکرد URL ها را تعیین می کند. دو نسخه اصلی 1.0 و 1.1 دارد. در حالی که در نسخه اولیه 302 به کد وضعیت “به طور موقت منتقل شده” اشاره شده بود، این وضعیت در نسخه 1.1 به “پیدا شد” تغییر یافت.

زمان استفاده از تغییر مسیر 302

تغییر مسیر 302 که در موقعیت های موقتی (نگهداری سایت، تمدید و غیره) استفاده می شود، به موتور جستجو نشان می دهد که این صفحات بعدا دوباره باز خواهند شد. بنابراین، موتور جستجو متوجه خواهد شد که این یک تغییر مسیر موقت است و به طور موقت کاربران و ربات های خود را به سایت جدید هدایت می کند.

به این ترتیب موتور جستجو با تغییر مسیر موقت، سئو و قدرت عملکرد صفحه موقتا بسته شده را، به طور کامل به صفحه جدید منتقل نمی کند.

تصمیم گیری در مورد انتخاب ریدایرکت 301 و 302

اگر می خواهید آدرس صفحه شما به طور دائم تغییر کند، باید از تغییر مسیر دائمی 301 استفاده کنید. برای توضیح این موضوع یک مثال می آوریم، مثلا شما مغازه خود را از یک محله به محله دیگر منتقل کردید. اگر آدرس جدید را روی ویترین مغازه قدیمی مشخص نکنید، ممکن است دسترسی مشتریان عادی به مغازه جدید شما دشوار باشد. با این حال، اگر آدرس جدید خود را با اطلاعیه های مختلف مشخص کنید، از این پس هیچکس از مغازه قدیمی شما بازدید نخواهد کرد. برعکس، اگر به دلیل هرگونه بازسازی و غیره به طور موقت به مکان دیگری نقل مکان کنید، کاربران متوجه خواهند شد که چه زمانی مجدد به آدرس قدیمی شما خواهند آمد.

لذا می توانید با توجه به تصمیمی که دارید، دستورالعمل های موقت و دائمی را اعمال کنید.

تغییر مسیرهای دامنه کامل

همه ریدایرکت‌ها اثر یکسانی ندارند، اگر یک وب‌سایت لوازم آرایشی را که در حال حاضر رتبه خوبی برای جستجوهای لوازم آرایشی دارد، تغییر مسیر دهید و تصمیم بگیرید کل دامنه را به یک سایت اجاره خودرو هدایت کنید، این تغییر مسیر غیرطبیعی به نظر می‌رسد. شما فقط باید وب سایت های مرتبط، یعنی سایت های مرتبط با همان صنعت را تغییر مسیر دهید.

می توانید در مورد مطلب چگونه در سرچ گوگل قرار بگیریم نیز مطالعاتی داشته باشید.

تصمیم گیری در مورد ریدایرکت های 301 و 302

استفاده از ریدایرکت 301  برای یکپارچه سازی وب سایت ها

تصور کنید؛ ما سه وب ‌سایت خودروهای لوکس داریم، پورشه، فراری و لامبورگینی، می‌توانیم 3 مورد از آنها را در یک وب‌سایت خودروهای لوکس ادغام کنیم. اگر ارجاع به درستی برنامه ریزی شده باشد، می توانیم سه وب سایت کوچک را در یک وب سایت بسیار بزرگتر ترکیب کنیم. بدیهی است که اگر به درستی اجرا نشود، ارزش سئوی فعلی هر سه وب سایت کوچک را از دست می دهیم.

همچنین می­توانید با استفاده از تغییر مسیرها  به خصوص ریدایرکت 301 از آدمخواری کلمات کلیدی جلوگیری کنید!

یکی دیگر از کاربردهای ریدایرکت، جلوگیری از آدمخواری کلمات کلیدی است. اگر URL1 و URL2 سایت ما برای یک کلمه کلیدی خاص فهرست شده باشند. ما می توانیم یکی از این URL ها را به دیگری هدایت کنیم تا فقط یک نتیجه را دریافت کنیم در حالی که قدرت هر دو URL را از دست ندهیم.

استفاده از ریدایرکت 301 برای یکپارچه سازی وب سایت ها

مطالب مرتبط
گذاشتن دیدگاه

ایمیل تان را وارد نکرده اید .وارد کردن ایمیل الزامی است