3 روش موثر برای تشخیص نیاز مشتری

روش­های تشخیص نیاز مشتری

یک کسب و کار برای بقا به مشتریان خود نیاز دارد. از این رو رقابت شدید بین مشاغل آنلاین برای جلب توجه خریداران، توسعه محصولات و خدماتی که متمایز بوده و برای بازار و مشتری جذاب باشند، دشوار است. در این مقاله می خواهیم روش های تشخیص نیاز مشتری را بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید.

چیزی که یک محصول را منحصر به فرد می کند، توانایی آن در برآوردن نیازهای مشتریان، بهتر از سایر محصولات است، نه صرفا ویژگی های جدید و طراحی شیک!

چه بخواهید محصولات و خدمات موجود خود را بهبود ببخشید، چه به دنبال ایده جدیدی برای گسترش کسب و کار خود هستید، درک و تشخیص نیاز مشتری به شما کمک می کند، به خریداران خود حس ارزشمندی و رضایتمندی را القا کنید.

 

روش¬های تشخیص نیاز مشتری

 

3   راه برای تشخیص نیاز مشتری و کارهایی که باید انجام دهید!

راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید جهت تشخیص نیاز مشتری اطلاعات کسب کنید. چه بخواهید محصول یا خدمات موجود را بهبود ببخشید، یا به دنبال یک ایده جدید و نوآورانه باشید، می‌توانید نیازهای مشتریان را از چندین منبع جمع‌آوری کنید.

در اینجا سه ​​راه برای توسعه درک نیازهای مشتریان ارائه شده است تا بتوانید با محصولات و خدمات خود به آنها خدمات بهتری ارائه دهید.

 1. به تجربیات خود رجوع کنید!

اولین روش برای تشخیص کارهایی که در جهت رفع نیاز مشتریان باید انجام شود، این است که رفتارها و تجربیات خود را بازتاب دهید و الگوهایی را در فرآیند تصمیم گیری خود شناسایی کنید. فرض کنید که شما خودتان یک مشتری هستید. خود اندیشی می تواند نقطه شروع مفیدی باشد.

به عنوان مثال، اگر برای بهبود یک محصول موجود تلاش می کنید، به آخرین باری که یک کالای مشابه را خریداری کرده اید، فکر کنید. از خود بپرسید:

 • چه انگیزه ای مرا برای خرید ترغیب کرد؟
 • چه گزینه های دیگری در دسترس من بود؟
 • چرا این محصول را به سایر گزینه های موجود ترجیح دادم؟
 • محصول به من در رسیدن به چه هدفی کمک کرد؟

 

 1. رفتارها و نظرات اطرافیان را در نظر بگیرید!

جهت تشخیص نیاز مشتری، علاوه بر تامل در تجربیات خود، باید نظرات و رفتارهای اطرافیان خود را نیز مشاهده کرده و در نظر بگیرید!

در صورت امکان، به دنبال فرصتی برای مشاهده افراد در هر مرحله از فرآیند خرید باشید. از زمانی که محصول را سرچ می کنند تا تصمیم نهایی برای خرید! مشاهده کنید که مردم چگونه از اطلاعات محصول یا خدمات استفاده می کنند تا بفهمند که این محصول به چه دردشان می خورد و در دستیابی به چه اهدافی کمک می کند.

 

3 راه برای تشخیص نیاز مشتری

 

 1. مصاحبه کنید

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرآیند تشخیص نیاز مشتری، با مشتریان فعلی و سابق خود مصاحبه کنید.

مشتریان فعلی شما می توانند توضیح دهند که چرا به جای رقیب، از شرکت شما خرید کرده اند. مشتریان سابق می توانند بینش هایی را در مورد اینکه چرا دیگر از محصولات یا خدمات شرکت شما استفاده نمی کنند، به اشتراک بگذارند که به طور بالقوه فرصت های بهبود را برجسته می کند.

یک مصاحبه انفرادی می تواند شما را قادر سازد تا فرآیند تصمیم گیری خریدار را از ابتدا تا انتها بررسی کنید. سوالات دقیقی بپرسید تا بفهمید چه چیزی آنها را به سوی خدمات و محصولات شما سوق داده است، مانند:

 • درباره اولین باری که به خرید یک ____ فکر کردید به من بگویید؟
 • وقتی ____ را خریدید، سعی داشتید چه مشکلی را حل کنید؟
 • اولین باری که فکر کردید “من باید راه حل جدیدی پیدا کنم” چه زمانی بود؟
 • چه گزینه های دیگری را هنگام تصمیم گیری در نظر گرفتید؟
 • چه چیزی باعث شد که ____ را از بین گزینه های دیگر انتخاب کنید؟

از این سوالات به عنوان نقطه شروع، استفاده کنید. همانطور که مکالمه ادامه دارد، سوالات بیشتری بپرسید تا انگیزه و نیازهای مشتری را بیشتر بررسی کنید.

در رابطه با این موضوع می توانید مقاله ایجاد وفاداری در مشتری و 5 نکته طلایی را بخوانید!

تاثیرات تشخیص نیاز مشتری در ارتقای کسب و کار

با تأمل در تجربیات خود، نظرات اطرافیان و انجام مصاحبه، می توانید بینش های ارزشمندی در مورد مشتریان خود به دست آورید و اهداف اصلی آنها را شناسایی کنید.

بیشتر کسب‌ وکارها بر نوآوری‌ها تمرکز می‌کنند و نمی‌توانند برند خود را با نیازهای مشتری هماهنگ کنند. شرکت های مشتری محور،  60 درصد سود بیشتری نسبت به شرکت هایی دارند که روی نیازهای مشتریان خود تمرکز نمی کنند!

مشتری مدار بودن به درک بهتر مشتریان کمک می کند و محصولات و خدمات را برای ایجاد ارزش عالی، تراز می کند. شما نمی توانید بدون دانستن اینکه مصرف کنندگان به دنبال چه چیزی هستند، آنها را متقاعد کنید که از شما خرید کنند. شناسایی و برآوردن نیازهای مشتری باید نقطه کانونی هر کسب و کاری برای ایجاد یک پایگاه مشتری مستحکم باشد.

لذا هنگامی که دانش روشنی در مورد تشخیص نیاز مشتری دارید، می توانید از آن برای متقاعد کردن مشتریان خود بیشتر استفاده کنید و کسب و کار خود را ارتقا بخشید. افزون بر این حس ارزشمندی را به مشتریان خود القا کنید.

تاثیرات تشخیص نیاز مشتری در ارتقای کسب و کار

مطالب مرتبط
گذاشتن دیدگاه

ایمیل تان را وارد نکرده اید .وارد کردن ایمیل الزامی است